top of page

POLSKIE OGRODY PRZYDOMOWE | INSTALACJA TYMCZASOWA PRZED MUZEUM NARODOWYM W KRAKOWIE

PROJEKT | realizowany w ramach Akademii Alternatywnej Architektury Krajobrazu AAAK, jako część wystawy ZA-MIESZKANIE 2012 w Muzeum Narodowym w Krakowie

WSPÓŁPRACA:  pracownia k.

OKRES: wrzesień 2012

Projekt ogrodu tymczasowego powstał w ramach konkursu będącego częścią Akademii Alternatywnej Architektury Krajobrazu organizowanego przez Pracownię k. Tematem przewodnim projektu był „Dom z ogrodem”. Tym samym ogród  miał nawiązywać do wystawy „Za-mieszkanie 2012” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ponieważ wystawa ukazywała współczesne sposoby zamieszkiwania, główną ideą projektu było symboliczne przedstawienie cech typowych dla polskich ogrodów przydomowych.

 

Większość z nas wie czym charakteryzuje się ogród japoński, angielski czy francuski, a czy potrafimy powiedzieć czym charakteryzuje się ogród polski. W naszych głowach pojawią się zapewne dwa obrazy: tradycyjny wiejski ogród z eksplozją barw w formie rabat z malwami i słonecznikami, oraz tak powszechny ogród w postaci przystrzyżonego trawnika i rzędu równo posadzonych „tuj”.  Ale czy „tuje”, a dokładnie żywotniki są charakterystyczne dla naturalnych krajobrazów Polski? Patrząc na współczesne przedmieścia i wioski wydaje się że tak, gdyż coraz rzadziej można spotkać w polskich ogrodach rodzime gatunki drzew i krzewów, takie jak na przykład lipę drobnolistną, dęba szypułkowego, bez czarny czy leszczynę pospolitą. Z krajobrazu Polski znikają również ogrody użytkowe w postaci warzywników czy sadów owocowych. Rzesza mieszczan przesiedlająca się na przedmieścia i wioski przyzwyczajona do nieograniczonego dostępu do warzyw i owoców w sklepach, nie potrafi docenić dobroczynnego i ekologicznego znaczenia ogrodów użytkowych. 

 

Główną ideą projektu było zestawienie rzeczywistości ogrodu współczesnego (trawnik i rząd żywotników) z tradycyjnym (sad), ale też pokazanie ogrodu tradycyjnego w nowej interpretacji (minimalistyczny przedogródek) oraz połączenie starych i nowych trendów (warzywnik).  Pośrodku znajdzie się symboliczne nawiązanie do formy domu, w postaci ścian i drzwi. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne elementy pojawiające się w polskich ogrodach przydomowych, występują one jednak najczęściej na obszarze całej Polski. Projektowana instalacja ogrodowa ma zwrócić uwagę na to, że nie tylko „tują Polska żyje”, ale powinniśmy czerpać inspirację z rodzimego krajobrazu.

bottom of page