top of page

RAMA WIDOKOWA - INSTALACJA INFORMACYJNO-MEMORIALNA

PROJEKT | koncepcyjny

LOKALIZACJA | teren historycznego lotniska polowego z okresu I wojny światowej w Jasieniu (woj. małopolskie)

INWESTOR | Gmina Brzesko

OKRES | XI 2013 r.

Projekt dotyczy małego epizodu w historii I wojny światowej, którym było istnienie na przełomie lat 1914-1915 prawdopodobnie najważniejszego pola wzlotów na froncie wschodnim, zlokalizowanego na jasieńskich łąkach. Stąd startowały samoloty do lotów kurierskich do oblężonej Twierdzy Przemyśl w ramach pierwszej na świecie linii poczty lotniczej. Tu bazował pierwszy w dziejach lotnictwa samolot bojowy, wyposażony w radiostację.

 

Głównym celem projektu jest wstępne udostępnienie turystyczne terenów lotniska polowego w Jasieniu przez realizację instalacji informacyjno-memorialnej w postaci ramy widokowej. Obiekt został tak zaprojektowany, aby wykadrować widok na historyczne pole wzlotów, skupić na nim uwagę potencjalnego użytkownika oraz pomóc mu wyobrazić sobie jak to miejsce wyglądało zimą 1915 r.

 

Konstrukcję ramy stanowi stalowy szkielet, pokryty okładziną drewnianą. Elementem elewacji drewnianej są pionowe malowania w czterech kolorach: białym, czerwonym, żółtym i czarnym. Nawiązują one do barw narodowych Austro-Węgier, Austrii i Polski. Najważniejszym elementem instalacji jest przeźrocze widokowe w formie przeźroczystej płyty z poliwęglanu litego z nadrukiem historycznego widoku lotniska. Poniżej przeźrocza znajduje się informator zbudowany z trzech stalowych pulpitów. Podział na trzy części wynika z symbolicznego przecięcia punktu widokowego przez kołujący samolot, gdyż w miejscu lokalizacji ramy przetaczane były samoloty ze wschodniej części lotniska na główne pole wzlotów znajdujące się w południowo-zachodniej części lotniska.

bottom of page